KDB Blog

27 kwietnia 2020

Jak żyć w cieniu koronawirusa?

Kategorie: Życie i zdrowie
Jak żyć w cieniu koronawirusa?
Działać, planować, wprowadzać zmiany dostosowane do obecnej sytuacji. 
A przy tym stawiać krok za krokiem i iść do przodu. Wprowadzać zmiany. Może prędkość pokonywania drogi będzie teraz wolniejsza, jednak najważniejsze, żeby nią dalej podążać. Nic już nie będzie takie samo. Świat się zmienia, a my wraz z nim. Jeżeli wcześniej odkładało się ten temat na “jutro”, to teraz koniecznym jest zrozumienie, że życie ma ogromną wartość
 
Należy mieć również na uwadze, że epidemie wybuchające w ostatnich czasach        na świecie, nie pochłaniają już w krótkim czasie milionów istnień. Są one jednak nadal istotnym zagrożeniem, z którym mierzą się naukowcy. Medycyna idzie do przodu, ale każda mutacja wirusa lub jego nowa wersja czy nieznana wcześniej choroba stanowi w początkowym okresie duże wyzwanie. 
 
Koronawirus COVID-19, nie jest pierwszym i nie będzie ostatnim. Choć medycyna bardzo idzie do przodu, wirusy ulegają mutacji i jeszcze nieraz będą skutecznie atakować ludzi. Ważne, aby w tym czasie zadbać o swoją psychikę, nie poddawać się panice. A na pewno jest to łatwiejsze, gdy mamy świadomość, że zabezpieczyliśmy siebie i tych,na którym nam zależy przed “ewentualnym” ryzykiem
 
Z najnowszym wirusem związane są: kwarantanna, odosobnienie, duże zaostrzenia, nieznane nam wcześniej zasady i wciąż zmieniająca się tarcza antykryzysowa. Coraz więcej z nas przenosi swoje biznesy do świata online. Cyfryzacja ma coraz większe tempo i zagarnia kolejne obszary. Powoli dostosowujemy się do nowych realiów. Każdego dnia dowiadujemy się o przystąpieniu do walki z koronawirusem kolejnych firm i osób prywatnych. To pomaga nam przetrwać, bo pokazuje, że nie jesteśmy sami w tej nierównej walce.     
 
Ktoś ostatnio bardzo trafnie powiedział, że “ciężko się przewiduje, a zwłaszcza przyszłość”. Co zatem przyniesie nam jutro, pojutrze?  
 
Wierzmy w to, że skuteczne lekarstwo i perspektywy powrotu do normalnego życia
 
 
Największe epidemie ostatnich lat:
 
Każde dziesięciolecie na zapisane w swoich kartach epidemie i pandemie. 
HIV (AIDS) - naukowcy są zdania, że choroba przybyła z Afryki, pierwsze przypadki odnotowano w 1975 rok, ale nie jest wykluczone, że pierwsze przypadki zachorowań były już wcześniej. Do tej pory występują różne spiskowe teorie na powstanie tego wirusa ;).  
Denga - choroba wirusowa przenoszona przez komary tygrysie (Aedes) w krajach tropikalnych.  Pierwsze przypadki zostały opisane w 1779 roku. Był to również problem globalny podczas II wojny światowej.  
Ebola i spokrewniony z nią Marburg - pierwsze zachorowanie odnotowano w Demokratycznej Republice Konga. Drugi został odnotowany w Marburgu (stąd jego nazwa), Frankfurcie oraz Belgradzie. Jego źródło pochodziło ze sprowadzonych z Ugandy koczkodanów.
Hiszpanka, świńska grypa - pandemia miała miejsce w latach 1918–1919, znana pod potoczną nazwą „hiszpanka” była pandemią wywołaną przez wyjątkowo groźną odmianę wirusa grypy A/H1N1. Pochłonęła ona jak się ocenia od 50 do 100 mln ofiar śmiertelnych na całym świecie. Była to jedna z największych pandemii w historii ludzkości, w przebiegu której zachorowało ok. 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas 1/3 populacji świata.
SARS - z rodziny koronawirus, początki to przełom lat 2002 - 2003. Pierwsze odnotowane przypadki w Chinach. Odnotowana śmiertelność na całym świecie to prawie 10 procent ludności. Najbardziej prawdopodobnym naturalnym gospodarzem tego wirusa były nietoperze. 
MERS-CoV - z rodziny koronawirus, pierwszy potwierdzony przypadek odnotowano w 2012 roku na Bliskim Wschodzie. Naturalnym gospodarzem tego wirusa są wielbłądy.  
Żółta febra - choroba tropikalna. Przenoszona za pośrednictwem ukłucia przez zakażone komary z rodzajów Aedes, Haemagogus oraz Sabethes. Tylko w ostatnich 20 latach zachorowaniu uległo 206 tys. osób, z czego zmarło 52 tys. osób.   
Koronawirus COVID-19 - wybuchł pod koniec 2019 roku. Do tej pory wirus dotarł już do blisko 200 krajów na świecie.