KDB Blog

3 listopada 2020

6 punktów, o których warto pomyśleć, będąc odpowiedzialnym za swoją rodzinę

Kategorie: Rodzina
6 punktów, o których warto pomyśleć, będąc odpowiedzialnym za swoją rodzinę
Z czym kojarzy Ci się dom?
Z ciepłem, z bezpieczeństwem i z miejscem, do którego zawsze chce się wracać.
Tak przynajmniej być powinno. Każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądał jego dom. Wraz z bliskimi tworzymy wspólną przestrzeń, w której przebywamy, przygotowujemy i jemy wspólne posiłki, gramy, rozmawiamy, oglądamy telewizję, słuchamy muzyki, świętujemy. Razem żyjemy i decydujemy. Gdy w domu są dzieci, razem z nimi dorastamy, edukujemy się.
 
Ciekawym pomysłem jest wspólne stworzenie Kodeksu rodzinnego. Poniższe punkty mogą być przy tym pomocne. Kodeks może się zmieniać, jak zmieniają się nasze oczekiwania,       jak my dorastamy i dorastają nasze dzieci, jak upływają lata.
 
Przeczytajcie naszą propozycję, a następnie usiądźcie wygodnie w fotelu i razem stwórzcie swój Kodeks rodzinny.
 
#1 Atmosfera
 
 
I chyba od niej trzeba zacząć. Bez względu na to, gdzie przebywasz, gdy zabraknie ciepłej atmosfery, miejsce, zamiast nas przyciągać, będzie nas odpychało.
A co mówić, o takim miejscu, jakim jest dom. To w nim przebywamy najwięcej czasu. Chcemy, aby to miejsce było przytulne i bezpieczne. Chcemy z radością do niego zawsze wracać.
 
Zatem do dzieła. Zadbajmy o rodzinną atmosferę.
A jak można ją zbudować? Zastanówcie się nad czymś, co możecie razem robić.
Może lubicie gotować i będzie to przygotowywanie wspólnych posiłków w weekendy. A może oglądanie seansów filmowych w piątkowe wieczory. Fajną opcją są też planszówki lub układanie puzzli. Najważniejsze, żeby robić to systematycznie i razem.
 
Takie działanie dodatkowo wpłynie na scalenie rodziny. A pomysłów na pewno nie zabraknie.
 
#2 Decyzje i problemy 
 
 
Bo gdzie ich nie ma. Każdy spotka na swojej drodze wyzwania, dobre i złe momenty. Rodzina jest po to, aby sobie ufać i pomagać. Nie chodzi o dyktowanie, co dana osoba ma zrobić. Chodzi o to, aby czuła nasze wsparcie. Gdy napotykamy problemy, dobrze jest móc usiąść przy rodzinnym stole i wspólnie zastanowić się nad różnymi możliwościami.  A ostateczna decyzja „smakuje” wybornie, gdy wiemy, że została podjęta wspólnie.
 
Bo nie jest ważne, że dziś mam zły humor. Może to wynikać z problemów w pracy, w szkole. Najważniejsze, aby każdy z domowników czuł, że blisko są osoby, na które może liczyć,       do których może przyjść z każdym problemem. Gdzie zostanie wysłuchany i otrzyma niezbędne wsparcie. Już sama świadomość, że mamy na kogo liczyć daje nam poczucie bezpieczeństwa.
 
#3 Rodzinne zwyczaje 
 
 
Rodzinne zwyczaje, to między innymi wspólne spędzanie czasu. Można wprowadzić zwyczaj wspólnego przygotowania weekendowego śniadania. Gdy dzieci są małe, mogą zacząć od rozstawienia talerzy i sztućców na stole. Z wiekiem, mogą pomagać nam w przygotowaniu potraw, tych zwyczajnych i tym najbardziej wymyślnych. Będzie przy tym śmiechu co niemiara.
 
Innym przykładem może być sobotnie chodzenie na basen. Zadbamy przy tym o dwa w jednym. Bo oprócz rodzinnego zwyczaju, zadbamy o zdrowie.
 
Co zyskamy, wprowadzając rodzinne zwyczaje?
Rodzinne ciepło, pozytywną atmosferę.
Możemy wprowadzić także czas tylko dla siebie. Każdy z członków rodziny potrzebuje trochę samotności, intymności, pobycia z własnymi myślami lub odskoczni i wyjścia z przyjaciółmi.
 
#4 Pasja
 
 
Od bardzo dawna, ludzkość tworzy rozmaite rzeczy do umilenia sobie czasu wolnego.
Rzut dyskiem, gra na skrzypcach, czy też jakaś bardzo stara gra planszowa.
Możliwości mamy dużo, ale to nie znaczy, że powinniśmy robić wszystko.
Dzięki pasji do czegoś możemy odkryć w sobie prawdziwy talent, który nie dość, że przynosi nam szczęście, to mógłby w przyszłości zaprocentować. Zadbajmy, aby każdy członek rodzinny odnalazł i pielęgnował swoją pasję. Gdy pasja potrafi jeszcze połączyć rodzinę, jest to tym większe spoiwo i sposób na wspólne spędzanie czasu.
Gdy mamy dzieci, pokażmy im jak najwięcej możliwości, niech spróbują i wybiorą, to co podoba im się najbardziej. Razem z dziećmi szukajmy tej pasji. Gra w piłkę, taniec, basen, rysunek. Ograniczyć nas może tylko wyobraźnia. Pokażmy też swoim życiem, że warto konsekwentnie dążyć do odnalezienia pasji i jej pielęgnowania.
 
#5 Wspólne oszczędzanie
 
 
Warto nauczyć dzieci oszczędzania już od małego.
 
A jak zrobić to skutecznie?
Przez zabawę i pokazanie, że oszczędzanie ma sens. Odkładajmy wspólnie, róbmy cele, na co będziemy odkładać. Możliwości jest wiele. Na początku kupmy skarbonkę lub dwie i razem z dziećmi wrzucajmy do nich pieniądze. Niech oszczędności z jednej skarbonki będą przeznaczone na fajną zabawkę, książkę. Druga niech dotyczy rodzinnego wyjazdu.
Pokażmy, że uzbieranie na jeden zrealizowany cel, nie kończy przygody z oszczędzaniem. Rodzinnie ustalmy kolejny cel i kolejny. Takie oszczędzanie przez zabawę, będzie mądrym krokiem. Na pewno zaprocentuje w przyszłości i pomoże dzieciom rozpocząć samodzielny start w dorosłe życie.
 
#6 Zdrowie rodziny
 
 
Zdrowa rodzina to więcej czasu spędzonego w kochającym gronie, a mniej w kolejkach do apteki, czy też nerwowych pobytach w szpitalu. Nie zawsze mamy wpływ na zdrowie swoje lub swojej rodziny, ale jeśli już go mamy to i tak często to zdrowie zaniedbujemy.
 
Możemy wprowadzić do grafiku, działania, które przyczynią się do krzewienia zdrowia.  Może to być wspólne spacerowanie, chodzenie na basen. Przygotowywanie zdrowego jedzenia. U dzieci zadbanie o odpowiednie ubranie. Systematyczne wietrzenie mieszkania.
 
Nie uda nam się jednak wyeliminować wszystkich niespodzianek i ktoś z rodziny może ulec wypadkowi lub zachorować. Losowych zdarzeń nie przewidzimy. Aby w pewnym stopniu zabezpieczyć siebie i rodzinę w takich przypadkach, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na życie. Dodatkowe świadczenie wypłacone w ciężkich chwilach, będzie finansowym wsparciem dla całej rodziny. Pomoże utrzymać odpowiedni poziom życia i da nam czas na dojście do siebie.
 
Niby takie proste zasady, a niekiedy takie trudne. Znamy je. Wiemy, że są dobre. O ile nie zostaną wprowadzone, na co dzień potrafimy o nich zapominać.
Kodeks rodzinny potrafi przyczynić się do zbudowania silnych rodzinnych więzi. Stanowią zabezpieczenie i podstawę rodziny. Atmosfera, rozwiązywanie problemów i wspólne podejmowanie decyzji, rodzinne zwyczaje i cudownie spędzony czas, dbanie o zdrowie, pasje, nauka oszczędzania i zadbanie o bezpieczeństwo. Tak wiele, a zarazem tak niewiele.
Rodzina to także odpowiedzialność za nią.
 
Pamiętajmy, że posiadanie ubezpieczenia na życie to przejaw odpowiedzialności za własną rodzinę.
 
Kup polisę i zabezpiecz siebie i swoją rodzinę!
 
Jeżeli któryś z powyższych punktów dotyczy Ciebie lub Twojego współmałżonka, to wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.