KDB Blog

23 grudnia 2020

Jak przygotować się do świąt i nie rozbić przy tym domowego “banku”?

Kategorie: Życie i zdrowie , Rodzina
Jak przygotować się do świąt i nie rozbić przy tym domowego “banku”?
Okres gorączkowych przedświątecznych zakupów dopadł nas i w tym roku. Fakt, nie jest to nic zaskakującego. Każdego roku jest tak samo. Grudzień zawsze jest wyjątkowym miesiącem pod względem wysokości ponoszonych wydatków. Maraton zakupowy zaczyna się od Mikołajek, potem nadchodzi czas Świąt Bożego Narodzenia i depczący mu po piętach Sylwester idący ramię w ramię z Nowym Rokiem.
 
W tym roku czeka nas jednak większe wyzwanie związane z grudniowymi wydatkami. Wynika to oczywiście z wszelkich nałożonych zakazów, nakazów i czasowym zamknięciem niektórych z branż.
     
Badania wskazują, że przeciętne domowe gospodarstwo wyda w tym miesiącu od 700 do 1200 zł więcej, niż w pozostałych miesiącach. To dla większości z nas zbyt duże obciążenie. 
 
Czy jesteśmy do tego przygotowani?
 
Tak jak drogowców zaskakuje zima i kwestia konieczności odśnieżania dróg, tak niektórych z nas zaskakuje wysokość wydatków okołoświątecznych, które są do poniesienia właśnie w grudniu. 
  
Jak zatem zaplanować świąteczne wydatki i czy wszystkie koszty muszą być ponoszone w grudniu?
 
Oczywiście, że nie. Co roku obiecujemy sobie, że część prezentów kupimy wcześniej. Potem o tym zapominamy i dziwnym zbiegiem okoliczności, wszystko się kumuluje.  Gdy już do tego dojdzie, zbierzmy rodzinę, usiądźmy wspólnie przy stole i ustalmy świąteczny budżet metodą “na papierze”.  
 
Niech jedną z podjętych wtedy decyzji, będzie ta o zakazie brania “szybkiej” pożyczki. 
 
Podpowiadamy jak w 3 krokach przygotować się do świąt, nie rozbijając przy tym swojego domowego “banku”. 
 
1. Ustalenie realnego, świątecznego budżetu
 
Spójrz na konto podstawowe i zajrzyj do portfela. Wypisz jaką wysokością budżetu na ten moment dysponujesz. Ustal, na ile możecie sobie pozwolić. Ostatnią rzeczą, której teraz potrzebujesz, to “szybka” pożyczka do spłacania przez kolejne miesiące lub wysoki debet na koncie. 
 
Masz już określoną wysokość budżetu, którym dysponujesz, pamiętaj, żeby odjąć od niego kwotę potrzebną na opłacenie wszystkich bieżących rachunków (czynsz, jedzenie, telefony, składki ubezpieczenia na życie). W ten sposób dojdziesz do realnej kwoty, którą dysponujesz na świąteczne zakupy.
 
2.  Zrobienie listy prezentów  
 
W pierwszym kroku wypisz imiona osób, które będziesz obdarowywać. Podziel listę na dorosłych i dzieci. 
 
I teraz zaczyna się najlepszy czas. Rodzinnie wymyślajcie prezenty, pamiętając, że nie zawsze trzeba wydawać na nie pieniądze. Pomyśl jaką frajdę możesz sprawić komuś bliskiemu, gdy własnoręcznie przygotujesz dla niej/niego np. kule, sól lub peeling do kąpieli. Czas, który normalnie wykorzystałbyś na nerwowe zakupy, będziesz mógł spędzić razem z rodziną, wykonując prezenty własnoręcznie. 
 
Zastanawiasz się, co oprócz tych przytoczonych już kul do kąpieli możecie zrobić. Pomysłów jest wiele. Mąż/żona, mogą przygotować dla siebie talon na “Wolny wieczór”, “Wolny weekend”, “Masaż domowy przy świecach”, “Kolacja we dwoje”. Niech nie ogranicza Was wyobraźnia. Możecie być zaskoczeni, jak wiele radości sprawicie komuś taką “ręczną” robótką. Bo to pomysł i inicjatywa, a nie ilość wydanych pieniędzy się liczy. W ten sposób dajesz do zrozumienia: myślę o Tobie; dziękuję, że jesteś; doceniam to. Takie prezenty od serca nie kosztują wiele, a dają wiele radości. 
 
Gdy budżet na to pozwala i decydujecie się na zakup prezentu, przemyślcie dokładnie, co to będzie. Jeśli nie masz pomysłu, warto podpytać o czym marzy dana osoba (określ wcześniej jaki masz budżet), bo nietrafiony prezent, to pieniądze zmarnowane. Przy każdej pozycji dopisz, jaki budżet na daną pozycję chcesz/możesz przeznaczyć. Ciekawym pomysłem są też prezenty zrzutkowe. Dobrze działa taka rodzinna zrzutka, gdy wymyślicie większy prezent. Pamiętaj, żeby zachować paragon.   
 
3. Zrobienie listy pozostałych zakupów 
 
Zanim usiądziesz do przygotowania tych obu list, ustal żelazną zasadę “zakupy robione według listy - kupujemy tylko to, co jest na liście”. Niech zasada ta dotyczy zakupów stacjonarnych i internetowych. 
 
Dobrze zaplanuj listę zakupów jedzeniowych. Ustal menu, które chcesz zaserwować rodzinie i zaproszonym gościom. 
Do tego zaplanuj listę potrzebnych składników. Nie rób zapasów na kolejny miesiąc. Święta trwają trzy dni. Kolejne zaplanowane zakupy będziesz robić na Sylwestra i Nowy Rok.   
 
Listy są gotowe, można przystąpić do działania.
 
Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością jedzenia. Nie dokładaj swojej cegiełki, gdy nadprogramowo zakupione jedzenie ląduje po świętach w śmietniku.  
 
Rada, która przyda się już na kolejny rok - planuj i kupuj z wyprzedzeniem.
 
W tej przedświątecznej gorączce nie zapomnij zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. A jedną z najlepszych form, jest ubezpieczenie na życie. 
 
Gdy już je masz, sprawdź, czy składka została opłacona w czasie. 
Gdy temat ten wciąż odkładasz na później, zwolnij na chwilę, usiądź wygodniej  i przeczytaj wcześniejszy tekst na naszym blogu, który pomoże Ci w wyborze ubezpieczenia i wariantu dla Ciebie: https://kdbpomoc.pl/a/7-krokow-do-wyboru-grupowego-ubezpieczenia-na-zycie 
 
Pamiętaj, że posiadanie ubezpieczenia na życie to przejaw odpowiedzialności za własną rodzinę.
 
Kup polisę i zabezpiecz siebie i swoją rodzinę!
 
Jeżeli któryś z powyższych punktów dotyczy Ciebie lub Twojego współmałżonka, to wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym, jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Wesołych i bezpiecznych Świąt oraz bezpieczeństwa finansowego w Nowym Roku!

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.