KDB Blog

29 grudnia 2021

Moda na postanowienia noworoczne - czy jest w tym coś wartościowego?

Kategorie: Życie i zdrowie
Moda na postanowienia noworoczne - czy jest w tym coś wartościowego?
Cele noworoczne, czy może postanowienia noworoczne? 
Końcówka grudnia i początek stycznia to czas, gdy jesteśmy zasypywani z różnych stron tekstami o celach i postanowieniach noworocznych. 
 
W internecie można znaleźć wiele memów z listami postanowień noworocznych, które z roku na rok są przekreślane i … ponownie zapisywane na kolejny rok. 
 
Znasz to? Ileż to razy robimy postanowienia, że tym razem, to … 
…no właśnie, co? 
 
Może jesteś w tej grupie, która robi listę z celami na cały rok i po cichu, żeby nikt przypadkiem nie wiedział, wykreśla cele, których nie zrealizowała. 
No może z postanowieniem, że już w następnym roku, to na 100% wszystkie postanowienia zrealizuje.
 
A może jesteś wśród tych osób, które nie tylko realizują zapisane cele na nowy rok, ale po drodze robią ich weryfikację, uzupełniają i prężnie działają.
 
Wymienię tylko kilka z najczęściej pojawiających się postanowień: zgubię parę kilogramów, zacznę ćwiczyć, rzucę palenie, nie będę odkładać rzeczy na później, zainwestuję w rozwój, będę więcej zarabiać, zmienię pracę, nauczę się języka obcego, nauczę się czegoś nowego, zacznę realizować swoje pasje, nie będę się stresować, będę więcej czytać a mniej oglądać telewizję, zacznę podróżować, zacznę oszczędzać… itd. 
 
Robimy postanowienia i przez jakiś miesiąc nawet o nich pamiętamy, jesteśmy z siebie dumni, a potem od nich uciekamy. 
 
Eleonor Roosevelt powiedziała: Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń
 
Fakty są jednak nieubłagane:  według statystyk tylko 3-5% osób faktycznie realizuje swoje cele. 
 
Czy zatem bez postanowień noworocznych nie da się osiągnąć sukcesu? Czy zapisywanie celów na nowy rok jest nam potrzebne? Czy  naprawdę bez tego nie można skutecznie działać? Czy stawianie celów jest tylko modą? A może jest w tym jednak coś wartościowego? 
 
Wszystko zależy od tego, dlaczego chcesz zrealizować cele? Czy faktycznie są to Twoje cele?  
 
Mając mocne, dlaczego tego chcemy, jesteśmy w stanie prężnie działać i realizować swoje cele. 
 
Jak zatem dostać się do grupy osób realizujących swoje cele? Jak być wiernym swoim postanowieniom? Jak nie poddać się samej modzie robienia postanowień i stać się osobą z tych 3-5% skutecznych osób? 
 
Podpowiadamy jak w kilku krokach wzmocnić swoje szanse na realizację postanowień noworocznych:
 
#1 Do każdego z celów zrób PLAN
 
Plan działań pomoże Ci zrealizować cel. Możesz rozpisać go na cele tygodniowe, dzięki którym na bieżąco możesz monitorować swoje działania. Dzięki zrealizowanym punktom będziesz widział efekty, zostaniesz zmotywowany do dalszego działania i przybliży Cię do ostatecznego celu. Wyznaczając sobie cele, skoncentruj się na jednym, dwóch konkretnych postanowieniach. Skupienie pełnej uwagi na danym celu pozwoli Ci utrzymać dyscyplinę, zwiększając tym samym szanse na realizacji celu.  
 
#2 Wykreuj swoją rzeczywistość 
 
Co oznacza to w praktyce? Nic innego, jak fakt, że to TY masz wpływ na swoje życie. Wyznacz cele, które będą Twoje, a nie innych osób. Masz wpływ na wyznaczenie drogi, którą będziesz podążać. Wyznacz cele i poczuj je.
 
#3 Trzymaj cele w zasięgu wzroku
 
Możesz je wydrukować, czy zrobić zdjęcie. W każdej chwili będziesz miał je pod ręką, co pozwoli Ci do nich zajrzeć. Wiedząc, dlaczego zależy Ci na realizacji danego postanowienia, wiesz jaką realną korzyść Ci to przyniesie. 
 
#4 Wyznacz kierunek, w którym podążasz
 
Mając jasno sprecyzowany cel (#1 PLAN), masz świadomość, na czym się skupić i łatwo możesz monitorować swoje działania. Bieżąca analiza pomoże Ci skorygować kierunek, jeżeli okaże się, że zboczyłeś trochę z obranej wcześniej drogi do celu.  
 
#5 Zadbaj o wsparcie najbliższego otoczenia 
 
Poszukaj kogoś, kto pomoże Ci w realizacji celu. Kogoś, kto:
 
  • pomoże Ci mentalnie
  • będzie Cię motywować do działania 
  • będzie Cię inspirować 
  • będzie dla Ciebie przykładem 
  • podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem
  • z kim będziesz mógł pomówić o swoich postępach czy rozterkach
  • kto posłuży Ci radą w razie potrzeby
  • kto razem z Tobą będzie celebrował realizację celu.
 
#6 Zadbaj o realność celu 
 
Cel nierealny, zamiast nas motywować do działania, demotywuje. Postanowienia powinny być ambitne. Należy zadbać, aby były one osadzone w rzeczywistości i z przypisanym terminem realizacji. Gdy cel jest duży i masz rozpisany plan, warto do każdego z punktów przypisać termin do kiedy zostanie on zrealizowany. W zależności od celu możesz wskazać konkretną datę do kiedy go zrealizujesz, lub wskazać częstotliwość wykonywania danego działania, np. 2 razy w tygodniu.    
 
#7 Skup się na postępach
 
Postępy dodają nam siły do działania. Gdy skupiasz się na tym, co nie wyszło, tracisz zapał. Zamiast rozgrzebywać porażkę i skupiać się na tym, co zrobiłeś źle, zastanów się, co możesz zrobić inaczej, żeby osiągnąć dany cel i na tym się skoncentruj. Sprawdź jak motywująco działa nagradzanie się za kolejne zrealizowane kroki przybliżające Cię do celu. 
 
#8 Nie poddawaj się 
 
Nie pozwól, aby trudność, która wystąpi na Twojej drodze, doprowadziła do poddania się i rezygnacji z celu.
 
Ambitny cel wymaga determinacji i parcia naprzód. Zmiany sposobu podejścia do niektórych działań. Testowania. Analizowania i kontrolowania punktów kontrolnych. Pamiętaj o zaangażowaniu! 
 
#9 Nie oczekuj szybkich rezultatów
 
Twoje cele są ambitne i wymagają wysiłku, działania i czasu. Stawiasz na jakość i dobre wyniki? Jeżeli tak, musisz zaopatrzyć się w cierpliwość. 
 
 
Nowy rok to symbol nowego początku. Warto rozpocząć go z otwartym umysłem, pomysłami na zmiany i zadbaniem o spokój i bezpieczeństwo. 
My mamy już postanowienia na Nowy Rok. A jak to wygląda u Ciebie? 
 
 
Pamiętaj!
 
Warto kupić ubezpieczenie na życie, żeby zabezpieczyć najbliższych na wypadek śmierci lub choroby. Każda polisa zawiera pakiet medyczny "Twoje życie".  
 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym, jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.