KDB Blog

6 września 2021

Opieka medyczna - co kryje się pod górą lodową?

Kategorie: Opieka Medyczna
Opieka medyczna - co kryje się pod górą lodową?
Czy wiesz, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne działa tak samo, jak abonament?  Co miesiąc opłaca się składkę, w zamian za dostęp do opieki medycznej.
 
System opieki medycznej w Polsce opiera się w głównej mierze na publicznej ochronie zdrowia. Najważniejsze ogniwa systemu opieki zdrowotnej można podzielić na trzy szczeble: podstawowa opieka zdrowotna, specjalistyczne praktyki lekarskie i ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz szpitale.
 
Pierwszy szczebel, czyli podstawowa opieka zdrowotna - to Twój lekarz pierwszego kontaktu, gdzie w pierwszej kolejności zgłaszasz się w razie choroby, na okresowe badania kontrolne, a także szczepienia. 
 
Szczebel drugi, czyli  leczenie specjalistyczne i ambulatoryjna opieka specjalistyczna - jeżeli lekarz pierwszego kontaktu uzna, że potrzebujesz leczenia specjalistycznego, wypisze Ci skierowanie do specjalisty.
 
Trzeci szczebel, czyli szpitale - gdzie może Cię skierować zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. 
 
Sytuacja w publicznym systemie zdrowia jest trudna. Co tu dużo pisać, system ten jest niewydolny i niedofinansowany. A czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest … no właśnie, miesiąc, trzy miesiące, a nieraz ponad rok… Biorąc pod uwagę ograniczony dostęp do lekarzy, specjalistów i szpitali w ostatnim czasie, czas ten znacznie mógł się wydłużyć. 
 
Według raportu obejmującego 2019 rok, przygotowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA, wynika, że aby dostać się do specjalisty Polacy muszą poczekać w kolejce średnio ok. 4 miesięcy, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane 3,8 miesiąca. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku dostępu do endokrynologa, gdzie czas oczekiwania to nawet 24 miesiące. 
 
To dla większości z nas za długo i na własną rękę wykupujemy prywatne ubezpieczenia zdrowotne.
 
Potrzebne dodatkowe wsparcie
 
Społeczeństwo się starzeje, co przekłada się na wzrost problemów zdrowotnych. Według GUS 34 proc. Polaków jest pod stałą opieką lekarską. Rynek ubezpieczeń zdrowotnych w obecnych czasach jest  tzw. poduszką bezpieczeństwa dla niewydolnego systemu publicznego.
 
Według PIU (Polska Izba Ubezpieczeń) 2,6 mln Polaków w 2018 roku korzystało z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.  To aż o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, a zainteresowanie nimi wciąż rośnie. 
 
Co przemawia za prywatną opieką medyczną? 
 
Po pierwsze - jedna trzecia Polaków źle lub bardzo źle ocenia publiczną służbę zdrowia. 
 
Po drugie - długi czas oczekiwania na wizytę, tłok i kolejki w placówkach. 
 
Po trzecie - zbyt mała liczba placówek, zbyt duże odległości placówek od miejsca zamieszkania, a także brak przystosowania placówek do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
 
Taki obraz polskiej służby zdrowia sprawia, że coraz częściej poszukujemy pomocy medycznej w prywatnych gabinetach lekarskich. To taka góra lodowa publicznej naszej służby zdrowia. 
 
To sprawia, że ponad cztery na dziesięć osób ma prywatne ubezpieczenie i liczba ta wciąż rośnie. 
 
Gdzie kupić polisę?
 
Ubezpieczenie zdrowotne działa jak abonament. Co to oznacza w praktyce? Co miesiąc opłaca się składkę, która gwarantuje dostęp do informacji medycznej, internistów, lekarzy specjalistów bez wymaganego skierowania, opieki ambulatoryjnej. 
 
U nas abonament dający dostęp do prywatnych placówek to odrębny produkt. 
 
Masz do wyboru: 
osiem wariantów dostępnych w ramach pakietu medycznego Opieka Medyczna Polmed,
dziewięć wariantów dostępnych w ramach pakietu medycznego Opieka Medyczna PZU.
 
W obu przypadkach abonament zawiera się na min. 12 miesięcy.
 
Co piąty badany Polak chciałby takie ubezpieczenie. Na cenę prywatnej polisy zdrowotnej wpływa wiele czynników. Najważniejsze to zakres usług, wiek ubezpieczonego i liczba osób przystępujących do ubezpieczenia. Podstawowy indywidualny abonament medyczny obejmujący nielimitowany dostęp do lekarzy internistów, pediatrów i lekarzy specjalistów (w tym np. chirurga, neurologa czy ginekologa) można wykupić za około 20 zł miesięcznie. Pakiety rozszerzone, to koszt od 64 zł. 
 
Warto także podkreślić, że każda kupiona u nas polisa na życie zawiera pakiet medyczny "Twoje życie".  
 
Zasięg usług
 
Należałoby zwrócić uwagę, że prywatne ubezpieczenie zapewnia opiekę medyczną na terenie całego kraju. Tysiące placówek gwarantujących wykonanie usług z polisy rozsianych jest po całej Polsce.  
 
W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, liczba specjalistów, do których można zwrócić się o poradę lekarską bez dodatkowych kosztów, obejmuje wiele specjalizacji... 
 
Nie korzystasz z wizyt, wiedz nie zwalnia Cię to z opłat! 
 
Pamiętaj!
 
Warto kupić ubezpieczenie na życie, żeby zabezpieczyć najbliższych na wypadek śmierci lub choroby. Każda polisa zawiera pakiet medyczny "Twoje życie".  
 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym, jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.