KDB Blog

11 czerwca 2022

Poczucie odpowiedzialności za bliskich

Poczucie odpowiedzialności za bliskich
Co to jest odpowiedzialność? 
 
Głównie kojarzy nam się z koniecznością lub obowiązkiem odpowiadania za swoje czyny przed kimś, wobec kogoś lub za kogoś. 
 
Jest wiele rodzajów odpowiedzialności, my wymienimy kilka z nich:
 • odpowiedzialność moralna
 • odpowiedzialność rodzicielska
 • odpowiedzialność etyczna
 • odpowiedzialność prawna
 • odpowiedzialność polityczna
 • odpowiedzialność zbiorowa
 • poczucie odpowiedzialności. 
Samo słowo „odpowiedzialność” powoduje, że czujemy się zobowiązani wobec siebie lub innych... 

…zobowiązani do bycia…

…odpowiedzialnym.

To pewnego rodzaju ciężar, który czujemy na swoich barkach.  Zapewne wielokrotnie spotkałeś się z powiedzeniem: Weź odpowiedzialność za siebie i swoje życie. 
 
A może słyszałeś: Bądź w końcu odpowiedzialny! czy - Rodzina to odpowiedzialność! 
 
Jak się wtedy czułeś? 
 
To zależy…
 
No właśnie, to zależy od sytuacji. 
 
A jak to jest z tą odpowiedzialnością w praktyce? 
Często staramy się unikać zbyt dużej odpowiedzialności. Unikamy sytuacji niepewnych lub tych, których z różnych względów się obawiamy. Unikamy tego, co wzbudza w nas strach, czy niepewność.
 
Przytoczymy teraz kilka różnych sytuacji:
 • Jesteśmy świadkiem wypadku - szybko zbiera się tłum gapiów, każdy zerka na drugą osobę, dając wzrokowy sygnał: “weź za to odpowiedzialność i wezwij pogotowie”. Na szczęście dla poszkodowanego, podchodzi osoba, która zadaje właściwe pytanie: “czy ktoś zgłosił wypadek?”, nie uzyskawszy twierdzącej odpowiedzi, wyciąga telefon i dzwoni pod 112, po kilku minutach na miejscu jest już pogotowie. 
 
 • Czekasz na światłach, żeby przejść na drugą stronę jezdni. Zielone światło dla pieszych, szybko ruszasz przed siebie. Widzisz kątem oka, że na światłach zatrzymuje się mężczyzna na motorze. Ciężko ocenić jego wiek, gdyż kask całkowicie Ci to uniemożliwia. Jesteś już w połowie świateł, gdy za twoimi plecami rozległ się dziwny rumor. Odwracasz głowę, motocykl leży na ziemi, a motocyklista ma unieruchomioną nogę. Tym razem inny uczestnik ruchu szybko dzwoni po pomoc. Diagnoza w szpitalu - złamanie. Chwila nieuwagi zakończyła się długą i kosztowną rehabilitacją. 
 
 • Pamiętasz, kiedy cały świat został sparaliżowany. Covid-19. Rodzinna Anny wspomina ten czas z wielkim smutkiem. Mąż Anny, Jurek ciężko przechodził tę chorobę, miał trudności z oddychaniem i miesiąc spędził na OIOM-ie. Jurek niestety nie wygrał tej nierównej walki. Zmarł, pozostawiając żonę i dwoje małych dzieci. 
 
 • Weźmy też przykład Olafa. Jego życie przewróciło się do góry nogami, kiedy usłyszał diagnozę - nowotwór prostaty. Szybka diagnoza, którą poprzedziły zalecane w jego wieku badania i długa, tym razem wygrana walka o życie. Budżet domowy jego rodziny został nadwyrężony przez poniesione wydatki. 
 
 • Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc nie może zabraknąć i historii rodziny Jana. On prowadzi działalność gospodarczą i w swojej firmie, zatrudnia 9 pracowników, jego żona Alicja - pracuje na etacie, lubi swoją pracę, choć czasem odczuwa już ogólne przemęczenie. Tosia i Norbert - cudowne 4-letnie bliźniaki, od rana do wieczora pełni sił do psot i żartów. Postanowili wybrać się na wakacje nad morze. Pogoda ich rozpieszczała naszą rodzinę, a zabawom w piasku i skokom przez fale nie było końca. Zabawa, śmiech i rodzinny wypoczynek. Na 2 dni przed powrotem do domu Norbert, skacząc przez fale, niefortunnie stanął nóżką na kamieniu. Późniejszy werdykt lekarza w szpitalu - skręcenie kostki, ból, obrzęk i czekająca długa rehabilitacja. 
 
Wszystkie te historie dotyczą osób odpowiedzialnych za siebie i swoich bliskich. Dlaczego odpowiedzialnych? Bo każdy z bohaterów tych krótkich historii zadbał o polisę na życie. Dzięki temu ich rodzina łatwiej przeszła przez te wydarzenia i nie była narażona na dodatkowe, często wysokie wydatki. 
 
Jak być zatem odpowiedzialnym za bliskich? 
 
Odpowiedzialność za bliskich ściśle wiąże się z zadbaniem o przyszłość, także w aspekcie finansowym. To odpowiedzialność za zdrowie, spokój i bezpieczeństwo. Nieszczęśliwy wypadek, czy poważna choroba mogą dotknąć każdego, dlatego osoby odpowiedzialne szukają sposobów na zapewnienie ochrony swoim najbliższym. A jedną z tych form jest ubezpieczenie na życie. 
 
Jak widzisz, odpowiedzialność ma różne twarze i różne emocje w nas wywołuje. 
Bądź odpowiedzialny i kup polisę na życie! 
 
​​Pamiętaj! 
Warto kupić ubezpieczenie na życie, żeby zabezpieczyć najbliższych na wypadek śmierci lub choroby. To też oznacza odpowiedzialność. Każda polisa kupiona w KDB Pomoc zawiera pakiet medyczny "Twoje życie".
 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym, jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.