KDB Blog

4 marca 2022

Wartości - pomagają, czy utrudniają w życiowej drodze?

Wartości - pomagają, czy utrudniają w życiowej drodze?
Czym są wartości i dlaczego są tak ważne w naszym życiu? 
 
Idąc za definicją wartości zaczerpniętą z encyklopedii zarządzania: “Wartość to jedna z podstawowych kategorii aksjologii (nauki o wartościach), która określa wszystko, co jest pożądane, godne i cenne dla jednostki; to, co stanowi cel dążeń ludzkich. ... Samo słowo "wartość” występuje w literaturze pod innymi pojęciami, np.: postawa, potrzeba, cel”.
 
Definicja wartości wg prof. dr hab. Danuty Dobrowolskiej mówi: "Wartością najogólniej zdefiniowaną jest wszystko to, co stanowi przedmiot potrzeb, postaw, dążeń i aspiracji człowieka. Może to więc być przedmiot materialny, osoba, instytucja, idea, rodzaj działania".
 
Wiemy już, czym są wartości, to czas na odpowiedź, czy i po co potrzebne są w życiu człowieka? 
 
Wartości są zasadami, które działają jak kierunkowskaz. Wpływają na nasze emocje, samoocenę i są pomocne w dokonywanych przez nas wyborach. Są jak osobisty kompas, pomocny w każdej, nawet najdrobniejszej decyzji. 
 
Wybór pracy, grono, w którym się obracamy, sposób działania, a nawet decyzje zakupowe. To, z czym się identyfikujemy, co jest nam bliskie, co nas utożsamia i jak o sobie myślimy. Najprościej rzecz ujmując, wartość to wszystko to, co jest dla nas ważne. Obejmują one oraz normują wszystkie aspekty naszego życia. Każdy z nas jest inny i w różnym stopniu ceni daną wartość. 
 
Czy sobie uświadamiamy nasze wartości, czy nie, one i tak wpływają na nasze decyzje i sposób, w jaki działamy.
 
Wartości wynosimy z domu rodzinnego, mamy z nimi styczność na każdym kroku, w przedszkolu, szkole, pracy, czy życiu osobistym.  Od najbliższych uczymy się jak być dobrym, jakimi zasadami się kierować w życiu, jak dokonywać właściwych wyborów i jak budować relacje z ludźmi. Naukę o wartościach zazwyczaj czerpiemy z obserwacji, rzadziej o nich rozmawiając.
 
Przykład: dla osoby ceniącej sobie rodzinę, można śmiało przypisać takie wartości jak: zdrowie, rozwój osobisty dzieci, czy dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa dla członków rodziny. Te wartości powodują, że szybciej podejmiesz świadomą decyzję o zakupie polisy na życie. To ochrona w przypadku wydarzeń, na które nie zawsze masz wpływ, a która sprawi, że poczujesz pewnego rodzaju spokój o przyszłość najbliższych. 
 
Łatwiej jest podjąć decyzję, gdy szef “zleci” Ci pracę po godzinach. Poczujesz całym sobą, czy podjęta decyzja jest spójna z tobą i twoimi wartościami.  
 
Wartościami są np.:  zdrowie, rodzina, miłość, bliskość, zaufanie, autentyczność, uroda, rozwój osobisty, wolność, mądrość, pieniądze, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń, dobra rozrywka czy kariera. 
 
W dostępnych publikacjach można spotkać wiele kategorii podziału wartości, jest to jednak temat do innego tekstu. 
 
A jak to jest z hierarchią wartości i czy ma ona dla nas  znaczenie? 
 
Każdy z nas inaczej będzie cenił daną wartość. Hierarchia wartości nie jest nam dana raz na zawsze, lecz będzie się zmieniać wraz z wydarzeniami mającymi wpływ na nasze życie: okres dorastania, narodziny dziecka, małżeństwo, śmierć bliskiej osoby, zmiana pracy, zmiana miejsca zamieszkania, zmiany gospodarcze, czy zmiany ogólnospołeczne. Skłania to do refleksji nad życiem i zastanowieniem się, co w danym momencie jest najważniejsze, a co jest mniej ważne. Łatwiej nam uchwycić balans i uzyskać harmonię, gdy wiemy, czym kierujemy się w życiu.
 
Co jakiś czas warto wracać do wartości oraz ich hierarchii i je weryfikować. W zależności od zmian, jakie przechodzimy w życiu, od etapu, w którym się znajdujemy, one także mogą się zmienić.    
 
Wracając do tytułowego pytania: czy wartości pomagają, czy utrudniają w życiowej drodze? - wartości są nam potrzebne. To dzięki nim świadomie kreujemy swoje życie, mamy zasady i dbamy o wspólne bezpieczeństwo. Nadają one sens naszemu życiu.  Pomagają podążać we własnym kierunku, kreować szczęśliwe i spełnione życie. Jest jednak warunek: TO MUSZĄ BYĆ TWOJE WARTOŚCI! 
 
A te pytania zostawiamy dla Ciebie: 
Czy świat bez wartości byłby miejscem, w których chciałbyś żyć i wychowywać swoje dzieci? 
Jak wyglądałby świat pozbawiony jasnych reguł, zasad i prawa? 
Jak wyglądałby świat, w którym każdy robi, co chce, nie licząc się z drugim człowiekiem?
 
Pamiętaj! 
Warto kupić ubezpieczenie na życie, żeby zabezpieczyć najbliższych na wypadek śmierci lub choroby. Każda polisa zawiera pakiet medyczny "Twoje życie".  
  
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym, jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.