KDB Blog

28 stycznia 2021

5 najczęściej zadawanych pytań o ubezpieczenie na życie

Kategorie: Życie i zdrowie
5 najczęściej zadawanych pytań o ubezpieczenie na życie
Dziś postanowiliśmy rozprawić się z 5-cioma najczęściej zadawanymi pytaniami w zakresie ubezpieczeń na życie. 
 
A więc zaczynamy ;) 
 
1. Jak działają ubezpieczenia na życie?
 
Gdyby chcieć najprościej wyjaśnić mechanizm działania ubezpieczeń na życie, można by je porównać do finansowego parasola, który jest roztaczany nad Tobą i Twoją rodziną. Rozpiętość tego parasola zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia. 
 
Na co dzień przykładamy uwagę do naszego stanu fizycznego. Dbamy także o zbilansowaną dietę, staramy się być aktywni fizycznie, ale często odkładamy na dalszy plan ochronę ubezpieczeniową. Winowajcą tego stanu rzeczy przeważnie jest: CZAS! 
 
Mamy marzenia, które potrafią sięgać daleko w przyszłość. 
Ale w tak ważnym punkcie jak ochrona życia, staramy się nie zastanawiać nad tym, co może przydarzyć się w przyszłości nam lub naszym najbliższym. 
 
Wyobraź sobie (tak wiem, lepiej sobie tego nie wyobrażać), ale jednak:
jesteś na wakacjach lub na wyjeździe służbowym, a może tak prozaicznie jesteś na zakupach w sklepie lub spacerze. 
Mała chwila nieuwagi i lądujesz na zwolnieniu lekarskim ze złamaną nogą.
Czeka Cię długi powrót do pełnej sprawności fizycznej i rehabilitacja. 
O ile spokojniej można by przeżyć ten czas mając ubezpieczenie na życie. Koszt rehabilitacji, świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu - o to wszystko martwiłoby się towarzystwo ubezpieczeniowe a nie Ty.
Czy nie jest to znacznie lepsza perspektywa?
 
Wracając do tematu działania ubezpieczenia na życie, jest jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia: Kiedy można z niego skorzystać?
Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie zakresu ubezpieczenia. Najczęściej świadczenie wypłacane jest po narodzinach dziecka, po wypadku, w przypadku chorób wskazanych w ubezpieczeniu albo po śmierci ubezpieczonego. W tym ostatnim przypadku ubezpieczyciel wypłaca świadczenie wskazanym przez Ciebie uposażonym (najczęściej są to: współmałżonek/partner/dziecko). Wysokość takiego świadczenia jest określona jako suma ubezpieczenia w momencie zakupu polisy lub zmiany jej wysokości już w trakcie trwania ubezpieczenia.
 
2. Czy i w jakich przypadkach potrzebuję ubezpieczenia na życie?
 
Na to pytanie odpowiedzieliśmy już w tekście znajdującym się na naszym blogu. 
 
Pełny tekst możesz znaleźć tutaj: 
 
Dziś dodamy jeszcze jeden ważny punkt: od kiedy pomyśleć o ubezpieczeniu na życie? 
Najlepiej decyzję o ubezpieczeniu podjąć wraz podjęciem pierwszej pracy zawodowej.
 
3. Czy towarzystwo, w którym chcę kupić ubezpieczenie na pewno jest wiarygodne? 
 
Gdyby się tak głębiej zastanowić, to pojawienie się tego pytania wcale nie dziwi. W ostatnim czasie można zaobserwować jak instytucje finansowe także nie wytrzymują tego ciśnienia i w zamykają swoją działalność. 
 
Jeżeli więc chcesz kupić polisę na życie i sytuacja towarzystwa jest dla Ciebie ważna, sprawdź rating ubezpieczyciela.  
 
Co oznacza rating? 
 
Najprostsza odpowiedź brzmi - rating wskazuje, czy dane towarzystwo jest dla nas wiarygodnym pod względem finansowym partnerem. Jest to ocena, określająca w jakim stopniu ubezpieczyciel jest w stanie wywiązać się w przyszłości ze swojego długoterminowego zobowiązania (ubezpieczenie na życie jest właśnie takim zobowiązaniem długoterminowym). 
 
Aby uzyskać rating, firma ubezpieczeniowa poddawana jest pełnej analizie jakościowej i ilościowej. 
 
Przykładowe skale ratingu:
  • poziom inwestycyjny (AAA, AA, A, BBB)
  • poziom spekulacyjny (BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D).
Dla określenia różnic w ramach jednej kategorii rating może zawierać znaki „+” i „-”,.
 
Gdzie można sprawdzić rating Ubezpieczyciela? 
 
W Komisji Nadzoru Finansowego. 
 
4. Czym różni się ubezpieczenie indywidualne od grupowego?
 
Ubezpieczenie indywidualne na życie - zawierane jest bezpośrednio przez osobę zainteresowaną, ubezpieczonego. Ubezpieczenie indywidualne zazwyczaj zostaje zawarte dożywotnio (do śmierci naturalnej lub realizacji ryzyka z polisy). Ubezpieczony zawiera umowę podstawową i umowy dodatkowe. W przypadku zmiany pracy, emerytury, zawsze posiadamy zabezpieczenie na wypadek zdarzenia losowego lub śmierci. Przy tego rodzaju ubezpieczeniu możemy dowolnie rozszerzyć jego zakres.
 
Decydując się na indywidualne ubezpieczenie mamy do wyboru kilka możliwości:
  • ubezpieczenie ochronne,
  • ubezpieczenie ochronno - oszczędnościowe (mieszane),
  • ubezpieczenie ochronno - inwestycyjne (mieszane), 
  • ubezpieczenie posagowe. 
Ubezpieczenie grupowe na życie - jak sama nazwa mówi, mogą z niego korzystać grupy osób (np. pracownicy), a umowa zawierana jest na czas określony dla każdego na takich samych warunkach. Z reguły jest to gotowy pakiet ryzyk. Ubezpieczony ma do wyboru kilka, kilkanaście wariantów. 
Zdarzenia dotyczą wypadków śmiertelnych, urazów ciała czy zdiagnozowania choroby. W polisie grupowej do pakietu ryzyk dołączony jest pakiet sum ubezpieczenia. 
 
Coraz bardziej popularnym grupowym ubezpieczeniem na życie jest przystąpienie do grupy otwartej. 
 
Co to oznacza? Dane towarzystwo ubezpieczeniowe posiada grupę otwartą w ramach ubezpieczenia grupowego, do którego może przystąpić każdy (warunkiem do spełnienia jest wiek osoby przystępującej do ubezpieczenia).
 
Więcej na ten temat możesz przeczytać na naszym blogu:
 
 
5. Czy polisa na życie jest tym samym co ubezpieczenie w NFZ/ZUS? 
 
Choć tak różne, często są mylone i wsadzane do jednego worka. 
 
Polisa na życie - jest prywatną i dodatkową ochroną, w ramach której wypłacane są świadczenia: przed narodzinami dziecka, niespodziewanym wypadkiem lub chorobą, a także śmiercią. Możesz się na nią zdecydować, ale nie jest to Twój obowiązek. Choć my jesteśmy zdania, że każdy powinien posiadać polisę na życie
 
Ubezpieczenie zdrowotne NFZ - to publiczne ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczony uzyskuje dostęp do świadczeń określonych w Katalogu Świadczeń. W przypadku kiedy składki ZUS nie są opłacane, należy liczyć się z koniecznością zapłaty np. za wezwanie karetki pogotowia z własnej kieszeni. W przypadku wizytu np. u lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, często należy liczyć się z długim terminem oczekiwania na wizytę.  
 
Jeżeli chcesz sobie tego oszczędzić, pomyśl o zakupie polisy na życie. 
 
 
Pamiętaj, że posiadanie ubezpieczenia na życie to przejaw odpowiedzialności za własną rodzinę. 
 
Kup polisę i zabezpiecz siebie i swoją rodzinę!
 
Jeżeli któryś z powyższych punktów dotyczy Ciebie lub Twojego współmałżonka, to wypełnij poniższy formularz, aby niezobowiązująco porozmawiać o tym jak się zabezpieczyć finansowo przed zdarzeniami losowymi wybierając zakres ubezpieczenia adekwatny do Twoich potrzeb.

Imię
Adres e-mail
Telefon
Dodaj komentarz
Zgodnie z art. 13 i 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO Dz. Urz. UE L119/1) informujemy, że Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest KDB Sp. z o. o. ul. Rzemieślnicza 1 30 – 363 Kraków. Szczegółowa klauzula informacyjna znajduje się na stronie internetowej Administratora: https://kdbpomoc.pl/s/polityka-prywatnosci.